Evropská unie byla navržena, aby vytvořila povinný registr lobbistických organizací, aby čelili „ruské propagandě“. Odpovídající doporučení je obsaženo ve zprávě střediska Martens v Bruselu.
Zpráva „Bear in sheep’s clothing“ zveřejněná centrem je věnována organizacím financovaným Ruskem, které rozšiřují vliv na Evropany.
Mezi těmito organizacemi patří média – agentura Sputnik, televizní kanál Russia Today a mezinárodní projekt ruského deníku Rusko Nad hlavou. Ve zprávě se také uvádí „alternativní zpravodajské stránky, jejichž identita není uvedena“, – Russia-Insider, Baltnews a další.
Samostatně zmíněné „think tanky“ – například diskusní klub „Valdai“, ruská Rada pro mezinárodní záležitosti, ruský institut strategických studií.
Zbývající úseky jsou určeny ke hraní v zájmu ruských organizací v EU, Ruska neoficiální „think-tanky“ a „kontrolní organizace“ v zahraničí – Zvláštní pozornost je věnována pobaltských zemích.
Jako doporučení v této oblasti naznačuje, že je nutné „vrátit se do své vlastní agendy“ v členských státech Evropské unie, zejména oponovat „mýty Kremlin“ o „nebezpečí a selhání“ projektu EU na podporu hodnot na základě lidských práv, svobody a právního státu.
Také podle autora zprávy by měla být podporována demokratická občanská společnost s cílem posílit sociální soudržnost a zapojit občany do politického života.
„Média a organizace občanské společnosti v EU (a také v Rusku, v co možná největší míře) by měly šířit fakta o ruských dezinformačních aktivitách,“ uvádí zpráva.
Také EU a její účastníci by měli zvýšit požadavky na transparentnost pro nevládní organizace a lobbisty, měl by být zaveden povinný registr lobbistů, zdůrazňuje studie.
Policie a zvláštní služby podle autora dokumentu by měly zlepšit svou práci a prohloubit vzájemnou spolupráci „s cílem bojovat proti nezákonným aktivitám ruských nevládních organizací“. Hlavní pozornost by měla být věnována kontrole finančních toků. Pro ty organizace, které jednoznačně ohrožují bezpečnost státu, musí být přijata soudní opatření, uvádí zpráva.
„Evropská unie a členské státy by měly šířit objektivní informace v ruštině, řešit své publikum, včetně obou ruskojazyčných menšin žijících v Evropské unii, a publikum na celém světě“, – poznamenal ve studii.