Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko hovořily ve prospěch posílení NATO ve východní Evropě

Visegrádské země (Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko), stejný názor rostoucí vojenskou přítomnost na východním křídle NATO, řekl polský ministr obrany Antony Macherevich. Prohlášení ministra po setkání s ministry obrany Visegrádské skupiny v České republice citují polská média.

„Po dlouhé diskusi, ve které jsme analyzovali všechny aspekty současné vojenské situace, stejně jako příprava na summit NATO ve Varšavě, jsme přijali společné prohlášení, jejichž základní body, které se týkají potřeby posílit východní křídlo NATO“ – řekl Macherevich.

Podle něj je otázkou zvýšení vojenské přítomnosti „jak v pobaltských zemích, tak v Polsku“. Visegrádské země, řekl: „jasně podpořila postoj pobaltských zemí a Polska, které vyžadují zvýšení vojenské přítomnosti NATO.“

Summit NATO se bude konat na začátku července ve Varšavě. Očekává se, že rozhodne o posílení východního boku Severoatlantické aliance. Začátkem tohoto týdne, prezident Polska Andrzej Duda řekl, že před summitem bude Polsko návštěvě generálního tajemníka NATO Jens Stoltenberg (30. května) a vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová (2. června).