Český generál vysvětlil posílení východního boku NATO

Předseda Vojenského výboru NATO, Peter Pavel, spojil zřízení síly organizace na východním křídle aliance s akcími ruské armády. Jeho slova dává ukrajinská redakční rada Radio Liberty.

„Kdyby nedošlo k posílení ruské ofenzívy, prokázané v Gruzii, na Ukrajině, na Krymu av Sýrii, nebude NATO reagovat,“ uvedl generál.

Pavel poznamenal, že vojensko-politický blok, a zejména jeho východní členské země, „se cítí ohroženi ruskou sebevědomí a agresí.“ Podle generála chtějí státy, které přímo hraničí s Ruskem, větší jistotu v připravenosti spojenectví jednat.

Dříve ve středu 25. května ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov slíbil, že Rusko přijme opatření k neutralizaci ohrožení národní bezpečnosti kvůli budování sil NATO v blízkosti jeho hranic. Zároveň ministr vyjádřil naději, že v alianci zvítězí „zdravý rozum“ a jeho členové odmítnou „vytvářet konfrontační schémata“.

Rusko opakovaně uvedlo, že zvažuje přístup vojsk NATO na své území jako hrozbu pro jeho bezpečnost. 9. října 2015 stálý zástupce Ruska v NATO Alexander Grushko řekl, že Moskva udělá vše potřebné k udržení rovnováhy vojenských sil v Evropě, ale nepožaduje nový závod ve zbrojení.